а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиосонда

мн. радиосонди
Вид збор: Именка, женски род
Прецизен метеоролошки инструмент за испитување на повисоките слоеви на атмосферата.
Англиски: radiosonde Албански: radiosondë
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК