а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиослушател

мн. радиослушатели
Вид збор: Именка, машки род
Лице што слуша радиопрограма.
Англиски: listener
Примери:
Нашето радио има најголем број радиослушатели.
Изведенки
1. радиослушателка ж.
мн. радиослушателки
2. радиослушателски прид.
Што се однесува на радиослушател.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи