а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиорепортер

мн. радиорепортери
Вид збор: Именка, машки род
Известувач, новинар што собира и изработува вести за радиоемисија.
Англиски: radio reporter
Примери:
спортски радиорепортер
Изведенки
1. радиорепортерка ж.
мн. радиорепортерки
2. радиорепортерски прид.
радиорепортерскиот
Пример: радиорепортерски известувач
3. радиорепортерство ср.
радиорепортерството
радиорепортерска дејност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи