а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиооркестар

мн. радиооркестри
Вид збор: Именка, машки род
Оркестар што свири специјално за пренесување по радио.
Англиски: radio orchestra
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи