а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радионуклид

мн. радионуклиди
Вид збор: Именка, машки род
(обично во множина) Атом со нестабилно јадро.
Англиски: radionuclide
Употреба: Физика , Хемија
Примери:
Бројот на радионуклидите е неизвесен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК