а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиомикрофон

мн. радиомикрофони
Вид збор: Именка, машки род
Микрофон што се употребува во радиодифузија.
Англиски: microphone
Употреба: Технологија
Примери:
Никако не можевме да разбереме како е можно да застане човек пред радиомикрофон и да рече тогаш и тогаш јас убив луѓе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи