а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиомеханичар

мн. радиомеханичари
Вид збор: Именка, машки род
Работник што поправа и инсталира радиоапарати.
Англиски: radio mechanic
Изведенки
1. радиомеханика ж.
радиомеханиката
2. радиомеханички прид.
радиомеханички инструменти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи