а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиолокатор

мн. радиолокатори
Вид збор: Именка, машки род
Апарат за откривање различни објекти со помош на радиолокација.
Англиски: radio locator
Употреба: Технологија
Изведенки
радиолокаторски прид.
радиолокаторските
Пример: радиолокаторски часовник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи