а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиолог

мн. радиолози
Вид збор: Именка, машки род
1. Специјалист по радиологија.
Англиски: radiologist Албански: radiolog
Употреба: Медицина
2. Лекар-специјалист за лекување со радиоактивни елементи.
Англиски: radiologist Албански: radiolog
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи