а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиокоментатор

мн. радиокоментатори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што коментира јавни настани и случувања преку радио.
Англиски: radio commentator
FlexiMac
 менување на македонски глаголи