а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиокоментар

мн. радиокоментари
Вид збор: Именка, машки род
Новинарски текст за определен актуелен настан што се предава преку радио.
Англиски: radio commentary
FlexiMac
 менување на македонски глаголи