а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиоемисија

мн. радиоемисии
Вид збор: Именка, женски род
1. Пренесување програма по радио.
Англиски: broadcast
Употреба: Технологија
2. Програма емитувана преку радио.
Англиски: radio program
Примери:
училишни радиоемисии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи