а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиодифузија

мн. радиодифузии
Вид збор: Именка, женски род
Планска распределба на мрежата на радиостаниците на извесна територија.
Англиски: broadcasting Албански: transmetim, radiodifuzion
Употреба: Технологија
Изведенки
радиодифузен прид.
радиодифузни
Пример: радиодифузна такса
FlexiMac
 менување на македонски глаголи