а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиоврска

мн. радиоврски
Вид збор: Именка, женски род
Врска помеѓу две оддалечени места преку радиостаници; апаратура за примање и засилување на радиосигнал.
Англиски: radio connection
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи