а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиобран

мн. радиобранови
Вид збор: Именка, машки род
Електромангнетни бранови со определена должина коишто служат за безжично пренесување на сигнали.
Англиски: radio wave Албански: radiovalë
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи