а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиобиологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Гранка од биологијата којашто го проучува влијанието на радијацијата врз живите организми.
Англиски: radiobiology
Употреба: Биологија
Изведенки
1. радиобиолог м.
мн. радиобиолози
специјалист по радиобиологија
2. радиобиолошки прид.
радиобиолошките
FlexiMac
 менување на македонски глаголи