а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиоактивност

(едн.) радиоактивноста
Вид збор: Именка, женски род
Распаѓање на атомските јадра на некои хемиски елементи.
Англиски: radioactivity
Употреба: Хемија
Примери:
Радиоактивноста на воздухот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи