а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радикал

мн. радикали
Вид збор: Именка, машки род
1. Приврзаник на коренити, решителни мерки.
Англиски: radical Албански: radikal
Употреба: Политика
2. Приврзаник на радикализмот, член на радикалска партија.
Англиски: radical Албански: radikal
Употреба: Политика
Примери:
Тоа е најава и за доаѓање на македонските радикали на политичката сцена.
3. Математички знак со кој се означува вадење корен и самиот резултат од вадењето на коренот.
Албански: rrënjë
Употреба: Математика
4. Постојана група атоми во молекулот што преминуваат без промена од едно хемиско соединение во друго.
Англиски: radical Албански: themel
Употреба: Хемија
Примери:
Слободни радикали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи