а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радикализира

радикализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи да биде порадикален или екстремен.
Англиски: radicalize Албански: radikalizoj
Употреба: Политика
2. (се радикализира) За спор, проблем - стане порадикален, излегува од контрола.
Англиски: radicalize Албански: radikalizoj
Употреба: Политика
Примери:
Со влошувањето на економијата, ситуацијата се радикализира.
Изведенки
1. радикализација ж.
Коренита, решителна промена; радикализирање.
Пример: Во тој период доаѓа до радикализација на неговите ставови.
2. радикализирање ср.
радикализирањето
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи