а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радикален

радикални
Вид збор: Придавка
1. Што ја засега самата основа, суштината.
Англиски: radical
Примери:
радикални мерки
радикални промени
радикално гледиште
2. Што ги застапува идеите на радикализмот.
Англиски: radical
Употреба: Политика
Примери:
радикална партија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи