а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раглан

Вид збор: Именка, машки род
1. Вид зимско палто со широки ракави, кои не се сошиени на рамениците, туку започнуваат да се шират од јаката.
Англиски: raglan
2. (само едн.) Таков крој на ракав.
Примери:
блуза со раглан ракави
FlexiMac
 менување на македонски глаголи