а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рагби

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Вид игра со јајцевидна топка меѓу два тима со по 13 или 15 играчи кои настојуваат топката да ја префрлат во противничкото поле, игра со мошне слободни правила, настаната на Рагби колеџот во градот Рагби, Англија.
Англиски: rugby
Употреба: Спорт
Примери:
Ќе гледаме ли вечер рагби на телевизија?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи