а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

равенство

мн. равенства
Вид збор: Именка, среден род
1. (само едн.) еднаквост
Англиски: equality Албански: ekuacion, barazim
2. Израз чиишто две страни се еднакви.
Англиски: equation Албански: ekuacion
Употреба: Математика
Изрази
(мат.) Знак за равенство, знак за еднаквост; се бележи со знакот =
FlexiMac
 менување на македонски глаголи