а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

равенка

мн. равенки
Вид збор: Именка, женски род
Математички израз со една или повеќе непознати величини.
Англиски: equation Албански: barazim, ekuacion
Употреба: Математика
Примери:
Равенка со една непозната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи