а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раван

Вид збор: Именка, машки род
1. Вид коњско одење.
Англиски: trot Турски: revan Албански: lloj ecje kali
Примери:
Коњите изминаа со брз раван.
2. Коњ кој оди раван.
Англиски: trotter Албански: kalë troku
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи