а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

работодавач

мн. работодавачи
Вид збор: Именка, машки род
работодавец
Англиски: employer Албански: punëdhënës
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи