а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

работништво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Општ назив за работниците, работничката класа.
Англиски: working class
Примери:
напредното работништво
FlexiMac
 менување на македонски глаголи