а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

работница

мн. работници
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена што сака да работи, работна жена.
Англиски: worker Албански: punëtore
Примери:
Жена работница да земеш.
2. работничка
Англиски: worker Албански: punëtore
Изрази
(посл.) Работница - полна куќица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи