а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

работилница

мн. работилници
Вид збор: Именка, женски род
Работна просторија на занаетчија; претпријатие што произведува одделни работи и врши ремонт.
Англиски: manufacturing facility Албански: punëtori
Примери:
чевларска работилница
механичарска работилница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи