а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пченичиште

мн. пченичишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место посеано со пченица.
Англиски: cornfield Албански: fushë misri
Употреба: Земјоделство
2. Нечиста пченица.
Албански: misër i papastër
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи