а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пчеларник

Види и: пчела (ж.)
мн. пчеларници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38211
Место каде се чуваат сандаци со пчели.
Англиски: bee colony
Употреба: Земјоделство