а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пцуе

пцујат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Кажува, упатува некому пцости.
Англиски: curse Албански: shaj
Примери:
Му пцуе мајка.
2. Употребува често и многу пцости во својот речник.
Англиски: curse Албански: shaj
Примери:
Тој многу пцуе.
Изведенки
пцуење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи