а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пушта

пуштаат
Вид збор: Глагол, несвршен
пушти
Англиски: let Албански: lë, lëshoj
Примери:
Ги пуштаат фотографиите за да се спротивстават на изјавите дека тоа е лага.
Изрази
Далај-лама - врховен свештеник во ламаизмот.
Изведенки
пуштање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи