а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пушкомитралезец

мн. пушкомитралесци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ракува, што пука од пушкомитралез.
Употреба: Воен термин
Изведенки
пушкомитралески прид.
пушкомитралескиот
Пример: Пушкомитралески огин.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи