а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пушкомет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Дострел до каде што може да досегне куршум од пушка.
Англиски: gunshot distance
Примери:
Тие беа на пушкомет далеку од него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи