а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пушкарница

мн. пушкарници
Вид збор: Именка, женски род
1. Работилница или фабрика каде се прават или поправаат пушки и друго оружје.
Албански: frëngji, uzinë armësh
2. Место од каде се пука со пушка, дупка во ѕид или во окоп од каде се пука.
Англиски: embrasure Албански: frëngji, mëzgallë
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи