а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пушкарање

мн. пушкарања
Вид збор: Именка, среден род
престрелка со пушки
Англиски: rifle shooting
Примери:
Ќе се загрее алиштето и — пам, пум — ќе почнат да пукаат, мислиш некоја престрелка, пушкарање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи