а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пуши

пушат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Вдишува и издишува дим од тутун и други билки или опојни средства за уживање.
Англиски: inhale Албански: pi duhan
Примери:
Девојката пушеше долги тенки цигари.
Дедо ми пушеше качак.
2. Е пушач, постојано, често пуши.
Англиски: smoke Албански: pi duhan, cigare
Примери:
Тој многу пуши.
Ниту пие ниту пуши.
3. (Ми, ти, му,... се пуши) Се јавува желба за пушење.
Англиски: smoke Албански: m'pihet duhan, cigare
Употреба: Безлично
Примери:
Ми се пуши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи