а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пушач

мн. пушачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што пуши цигари или други опојни супстанции.
Англиски: smoker
Примери:
Место за пушачи.
Опиумски пушач.
Пасивен пушач.
Пушач на наргиле.
Изведенки
1. пушачка ж.
мн. пушачки
2. пушачки прид.
пушачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи