а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пуч

мн. пучеви
Вид збор: Именка, машки род
Обид од група заговорници да извршат државен преврат со насилно преземање на власта; државен удар.
Англиски: coup d'état Германски: Putsch
Примери:
неуспешен пуч
FlexiMac
 менување на македонски глаголи