а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пучист

мн. пучисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што врши или учествува во пуч.
Англиски: putschist
Изведенки
пучистички прид.
пучистилкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи