а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пуф

Вид збор: Извик
1. Звук што се слуша при издишување на нешто надуено.
Примери:
Пуф, пукна балонот.
2. Звук што се слуша при удар или пад на нешто меко.
3. Краток и лесен здив или налет на ветер.
Англиски: puff
FlexiMac
 менување на македонски глаголи