а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пуфка

пуфкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13172
1. За човек - испушта звук низ уста со кратки паузи.
Англиски: puff Албански: gulçoj
Примери:
Туку оди и пуфка.
2. За човек - испушта дим од цигара при пушење.
Англиски: puff Албански: tymos
Примери:
Пуфка со лулето пред дуќанот.
3. За животно - силно и шумно испушти воздух низ ноздрите.
Англиски: puff Албански: gulçon
4. За мотор, воз и сл.
Англиски: puff Албански: dihas, tymos
Примери:
Локомотивата пуфка на угорницата.
Изведенки
1. пуфта несв.
пуфтаат
2. пуфкање ср.
глаг. им.