а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

путир

мн. путири
Вид збор: Именка, машки род
Златна или сребрена чаша за вино кое им се дава при православниот обред на причестување.
Англиски: chalice
Употреба: Црковен термин
Примери:
сребрен путир
FlexiMac
 менување на македонски глаголи