а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пусула

мн. пусули
Вид збор: Именка, женски род
писмо, книвче, потврда, белешка
Англиски: note Турски: pusula
Употреба: Разговорно
Примери:
Ми даде една пусула.
Доби пусула за престојување во градот.
Изведенки
1. пусулка ж.
мн. пусулки
дем. и хип.
2. пусулче ср.
мн. пусулчиња
дем. и хип.
Пример: Едвај собра сила да напише едно пусулче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи