а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пусто

Вид збор: Честичка
1. При искажување незадоволство.
Употреба: Лингвистика
Примери:
Пусто, што не можам сам да одам да видам.
Го маваше магарето и му викаше, ди, пусто.
2. Силна желба.
Примери:
Пусто, кога сега би можел да купам кола.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи