а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пусто

Вид збор: Прилог
На пуст начин, како во пустелија.
Англиски: empty
Примери:
Пусто остана полето.
Пусто и празно одекнуваше куќата.
Пусто му беше на душата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи