а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пустош

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Пусто, празно несто, ненаселено или опустошено место.
Англиски: devastation Албански: vend shkret, shkretim
Примери:
Војните зад себе оставија пустош.
Насекаде пустош.
2. Полно отсуство на живот.
Англиски: desert Албански: shkret
Примери:
Завладеа пустош.
3. душевна празнина
Англиски: emptiness Албански: shkret, zbrazëti
Примери:
пустош во душата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи