а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пустоши

пустошат
Вид збор: Глагол, несвршен
Уништува, прави пустош.
Англиски: devastate
Примери:
Огнената стихија пустоши веќе два дена.
Пустоши ветрот сѐ пред себе.
Изведенки
пустошење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи