а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пустошен

пустошниот
Вид збор: Придавка
1. Што има изглед на пустош.
Англиски: deserted
Примери:
Пустошно место.
2. Што носи, прави пустош.
Англиски: destructive
Примери:
Пустошен огин.
Пустошен ветер.
Пустошна вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи